WYCIECZKA. Bóbrka – Żarnowiec

Poznaj Polskę: Bóbrka – Żarnowiec

Uczniowie klas II a, c  uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zorganizowanej w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”.

Muzeum w Bóbrce jest obiektem unikalnym w skali światowej. Powstało na  miejscu najstarszej w świecie, nadal czynnej kopalni ropy naftowej, założonej w 1854 roku, przez Ignacego Łukasiewicza – ojca polskiego i światowego przemysłu naftowego.
Zwiedzając z przewodnikiem to miejsce, uczniowie zobaczyli obiekty pochodzące jeszcze z czasów założyciela: unikalne w skali światowej, nadal czynne kopanki ropne “Franek” i “Janina”, obelisk upamiętniający założenie kopalni, kuźnię kopalnianą, warsztat mechaniczny, zrekonstruowaną wiertnicę ręczną oraz kotłownię wyposażoną w kocioł parowy.
W zabytkowym budynku administracyjnym, tzw. Domu Łukasiewicza, zorganizowano ekspozycję apteczną, nawiązującą do pierwszej pracy Ignacego Łukasiewicza. Prezentowane są tam również widowiska interaktywne poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną. Największym zainteresowaniem cieszył się hologram Ignacego Łukasiewicza, który jak żywy odpowiadał na pytania gości apteki i przeprowadzał naukowe eksperymenty.
Celem wizyty w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu było przybliżenie uczniom postaci pisarki w związku z obchodzoną 180 rocznicą urodzin autorki. W historycznych wnętrzach dworku, który zamieszkiwała kiedyś poetka, uczniowie  mogli zapoznać się z bogatym dorobkiem artystycznym, licznymi tłumaczeniami, a także krytyką literacką, które pozostawiła po sobie autorka „Roty”. Dzieci zaciekawiły również informacje dotyczące życia codziennego Konopnickiej w Żarnowcu, jej zwyczajów, form spędzania czasu wolnego, sekretów przyjmowania gości, a także losu córek, które odziedziczyły dworek po śmierci matki.