Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników.
W tym roku jest łatwiej, bo jest więcej czasu na przeczytanie książek i rozwiązanie testów (czas jest do 1 marca) oraz trzeba mniej tych książek przeczytać (tylko 5).
Zamiast 5 etapów, jest tylko 3, gdzie ostatni etap jest drużynowy. W etapie pierwszym testy rozwiązuje się w domu, w etapie drugim – w szkole, w etapie trzecim – w szkole.

Wyciąg z Regulaminu, dotyczący pierwszego etapu:

Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach:
1) klasy 1–3 szkół podstawowych;
2) klasy 4–6 szkół podstawowych;
3) klasy 7–8 szkół podstawowych.

Konkurs przebiega w trzech etapach:
1) Etap pierwszy (szkolny/biblioteczny) – indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych.
2) Etap drugi (test półfinałowy) – test indywidualny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych.
3) Etap trzeci (ogólnopolski) – test drużynowy online (finał).

Etap pierwszy konkursu – sprawności czytelnicze.
1) Etap pierwszy rozpoczyna się 23 października 2023 r. i trwa do 1 marca 2024 r.
2) Uczestnik konkursu pobiera formularz zgłoszeniowy w bibliotece szkolnej i oddaje uzupełniony przez rodzica/opiekuna prawnego. Prosimy o podanie adresu e-mail, dzięki niemu będzie można poprzez platformę WLC sprawdzać wyniki.
3) Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie książek konkursowych z listy tytułów wybranych przez nauczycieli bibliotekarzy oraz rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. Warunkiem koniecznym zaliczenia pierwszego etapu konkursu jest zdobycie minimum pięciu sprawności.
4) Testy do przeczytanych książek udostępnia uczestnikom biblioteka szkolna. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki.
5) Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność.
6) Uczestnik konkursu rozwiązuje test do danej książki tylko raz.
7) Niezaliczenie testu nie dyskwalifikuje ucznia z konkursu. Uczestnik może kontynuować udział w projekcie, rozwiązywać testy do innych książek i zdobywać sprawności.
8) Rodzice/opiekunowie pomagają w rozwiązywaniu zadań, ale nie mogą wypełniać testu za dziecko. Wyjątkiem jest pomoc przy wypełnianiu testu przez uczniów klas pierwszych, którzy nie opanowali jeszcze umiejętności pisania.
9) Biblioteka szkolna przyjmuje od uczniów rozwiązane testy pierwszego etapu do 1 marca 2024 r.
10) Dopuszczalne jest przyznanie uczestnikowi po jednej sprawności za:
– zajęcie I, II lub III miejsca w innym konkursie czytelniczym, który realizuje dana placówka;
– napisanie recenzji lub wykonanie pracy plastycznej do konkursowej książki.
11) W kolejnym etapie konkursu – teście półfinałowym, mogą wziąć udział wyłącznie ci uczestnicy konkursu, którzy zdobędą minimum 5 sprawności.
13) Dyplom Aktywnego Czytelnika otrzymają uczestnicy, którzy zdobyli minimum 5 sprawności.

WIELKA LIGA CZYTELIKÓW-lista lektur

Zgłoszenie uczniów