Szkolna Biblioteka w Ogólnopolskiej akcji Czytamy z Sercem

Nasza biblioteka po raz drugi bierze udział w Ogólnopolskiej akcji Czytamy z Sercem, organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 33 w Bytomiu i Szkołę Podstawową im. Powstańców Śląskich w Tworgu.

Głównymi celami akcji są: promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Nasze działania:

Uczniowie klas 2a, 2b, 3c i 3d wysłuchali fragmentu książki Wojciecha Grajkowskiego “Krew”, pomagali sercu wyjść z labiryntu i układali puzzle w kształcie serca. Dzieci dowiedziały się jak zbudowane jest serce. Na podstawie bajki o sercu rozmawialiśmy o tym jak dbać o serce i o zaletach głośnego czytania. Następnie dzieci zrobiły laurki dla honorowego dawcy krwi, które nie długo będzie można podziwiać na wystawie.

2a

2b

3c

3d

Klasa 4a przeniosła się na krótką chwilę do pracowni złamanych serc. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Pracownia Aurory”. Z pomocą słowników próbowaliśmy wyjaśnić związki frazeologiczne związane z sercem. Rozmawialiśmy o tym, jakie są powody złamanego serca i jak można je naprawić. Chłopcy otrzymali recepty na różne emocjonalne dolegliwości i odgrywali krótką scenkę – wizytę pacjenta w pracowni złamanych serc.

Klasy 4a, 4b i 4c uczestniczyły w spotkaniu online z Wojciechem Widłakiem, pisarzem książek dla dzieci.

Pisarz opowiadał o swojej książce “Dwa serca anioła”. Romek w wieku 6 lat w szpitalu dowiedział się, że ma bardzo poważną wadę serca. Chłopiec nie może się męczyć, więc nie może grać w piłkę ani biegać. Chłopaki na podwórzu nazywają go Drakulą, bo jest blady i ma sińce pod oczami.

Tekst książki został wydrukowany w kolorze czerwonym, natomiast ilustracje Pawła Pawlaka są utrzymane w dwóch kolorach – niebieskim i czerwonym. Posiada również dwie wstążki połączone ze sobą: jedna w kolorze czerwonym, a druga w kolorze niebieskim, z których można stworzyć serce.

Klasy 3a, 3b, 3c i 3d uczestniczyły w spotkaniu online z Pawłem Beręsewiczem, pisarzem książek dla dzieci, tłumaczem, leksykografem, poetą.

Pisarz opowiadał o swojej twórczości, o tym jak zostać pisarzem i wydać swoją książkę. Pan Paweł przeczytał dzieciom fragment książki „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”.

Książka opowiada o Jacku Karasiu, który dostrzega u siebie pierwsze objawy zakochania. Niestety jego wybranka nie wygląda na szczególnie zakochaną, dlatego Jacek postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i sam ją zakochać.

 

Skip to content