Ogólnopolska akcja Jak nie czytam, jak czytam

7 czerwca cała społeczność szkoły wraz z nauczycielami, w łącznej liczbie 395 osób, wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”.

O godzinie 10.00 na sali gimnastycznej uczniowie czytali książki wypożyczone lub przyniesione z domu. Sala była udekorowana plakatami promującymi czytelnictwo wykonanymi przez uczniów.

Podczas imprezy zostały wręczone dyplomy i gadżety dla klas, które wygrały lub zostały wyróżnione w konkursach bibliotecznych zorganizowanych w ramach akcji.

W konkursie na plakat promujący czytelnictwo wyzwanie podjęło 12 klas. Nagrodzono klasę 1d i 5a, a wyróżniono uczniów z klasy 1b i 4b.

W konkursie na dowcipne zdjęcie klasowe z książkami wzięło udział 5 klas. Nagrody otrzymały klasy 1c i 5c. Natomiast wyróżniono klasę 1d i 5a.

Biblioteka zorganizowała również konkursy indywidualne.

Do konkursu na sleeveface zgłosiło się 10 uczniów. W klasach 1-3 nagrodę dostała Aleksandra Żurawska z 3a, a wyróżnienie otrzymała Malwina Korab z 1a. W klasach 4-8 nagrodzono Joannę Maciałek z 4b, a wyróżniono Mikołaja Tomakę z 4b.

W konkursie na recenzję książki wzięło udział 3 osoby. Nagrodę dostała Joanna Maciałek z 4b. Wyróżnienie otrzymali Jakub Dick z 8d i Paweł Dick z 4c.

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Jak nie czytam, Jak czytam” była dobrą okazją do podsumowania pracy biblioteki w całym roku szkolnym.

W bibliotece zorganizowano „Maraton Czytania”, który trwał od 1 października 2022 r. do 31 maja 2023 r. Wzięło w nim udział 32 uczniów. Oddano 146 kart recenzji. W klasach 1-3 nagrodzono Aleksandrę Żurawską z 3a – 32 karty, Ewę Borowiec z 3a – 11 kart, Zuzannę Ziaję z 3b – 10 kart, Wiktorię Pieszko z 2c – 10 kart. W klasach 4-8 nagrodzono Lilianę Wisz z 5c – 8 kart. Dyplomy za udział otrzymali: Julia Panek z 1b, Magdalena Bryła z 3a, Tymoteusz Szpyrka z 3a, Emilia Wyka z 3b, Jakub Panek z 4b. Aleksandra Żurawska otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową w postaci książki i gadżetów. Pozostali uczniowie dostali dyplomy i gadżety.

W etapie powiatowym Wielkiej Ligi Czytelników Tytuł Finalisty otrzymał Tymoteusz Gancarz z 3a, a Tytuł II Wicemistrza Powiatu otrzymali Igor Kmiotek i Mateusz Kapusta z 6b. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Biblioteka doceniła dyplomami i nagrodami książkowymi uczniów z klas ósmych, którzy na swoim koncie mieli największą ilość przeczytanych książek podczas całej nauki szkolnej, są to: Weronika Malicka z 8c – 69 książek, Julia Jarosz z 8b – 59 książek, Gabriela Sieraczyńska z 8b – 42 książki.

W ciągu całego roku szkolnego biblioteka szkolna zorganizowała 12 konkursów, były to: konkurs czytelniczy „Maria Konopnicka – życie i twórczość” dla klas 4-8, szkolny konkurs literacko-plastyczny „List do św. Mikołaja” dla klas 1-4, szkolny konkurs literacko-plastyczny „Biblioteczny Kalendarz Adwentowy”  dla klas 1-8, etap szkolny konkursu plastycznego „Lasowiackie wzory – zakładka do książki”, etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Tajna Misja Zwiadowców”, szkolny etap konkursu plastycznego „Stefek Burczymucha”, Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników, projekt edukacyjny „Maraton Czytelniczy” dla klas 4-8, szkolny konkurs plastyczny „Ilustracja do polskiej dobranocki” dla klas 1-4, szkolny konkurs graficzny „Mem czytelniczy” dla klas 4-8, wyzwanie czytelnicze „Niekalendarz książkowy” dla klas 1-7, zabawa z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena dla klas 4-8.

Ponadto biblioteka szkolna organizowała escape roomy, wystawy, lekcje biblioteczne, spotkania Klubu Czytelnika, spotkania autorskie i edukacyjne, warsztaty patriotyczne, wycieczki do bibliotek i na Targi Książki.