“Jak nie czytam, jak czytam”

W dniu 7 czerwca na dużej sali gimnastycznej biblioteka szkolna organizuje ogólnopolską akcję czytelniczą „Jak nie czytam, jak czytam”. Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00.

1. Wspólne czytanie.
Uczniowie przyniosą w tym dniu ulubione książki z domu lub dzień wcześniej wypożyczone z biblioteki.
Zapraszamy wszystkich uczniów wraz z nauczycielami wcześniej, na godzinę 9.45, aby zająć przewidziane dla klas miejsca.
2. Wspólne zdjęcie podczas czytania.
3. Podsumowanie konkursu na recenzję książki.
4. Podsumowanie konkursu na sleeveface.
5. Podsumowanie konkursu na najlepsze przebranie za ulubionego bohatera z książki.
6. Podsumowanie konkursu na najlepszy plakat promujący czytelnictwo.
7. Podsumowanie konkursu na najdowcipniejsze, najbardziej kreatywne zdjęcie z książkami całej klasy.
8. Oglądanie wystaw.

Szczegółowy plan akcji czytelniczej:
1. Do 29 maja każda klasa na godzinie wychowawczej przygotuje plakat zachęcający do czytania, w którym ma znaleźć się krótkie hasło, np. Czytanie jest super!, Czytaj będziesz mądry! itp. i elementy graficzne, rysunkowe. Zachęcamy do inwencji twórczej. Format plakatu – duży arkusz szarego papieru, technika – farby plakatowe, papier kolorowy, gazety, bibuła itp.
Przewidziane nagrody, oceny celujące z plastyki oraz punkty z zachowania.
2. Do 29 maja każda klasa na godzinie wychowawczej wykona najdowcipniejsze, najbardziej kreatywne zdjęcie z książkami całej klasy w szkole albo w plenerze.
Zdjęcia należy wysłać na maila biblioteki szkolnej biblioteka.zsp.krasne@gmail.com
3. Do 29 maja chętne osoby zgłaszają się do udziału w konkursie na recenzję książki.
Jak napisać recenzję? Elementy recenzji. Przydatne sformułowania w recenzji – dostępne w bibliotece szkolnej.
Przewidziane nagrody, oceny celujące z języka polskiego oraz punkty z zachowania.
4. Do 29 maja chętne osoby zgłaszają się do udziału w konkursie na sleeveface.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej po inspiracje.
Przewidziane nagrody, oceny celujące z plastyki oraz punkty z zachowania.
Sleeveface należy wysłać na maila biblioteki szkolnej biblioteka.zsp.krasne@gmail.com

Sleeveface to kompozycja osoby z okładką książki lub płyty winylowej. Dużą rolę odgrywa perspektywa oraz aranżacja tła. Do zrobienia dobrego zdjęcia trzeba się przygotować. Ważne jest, aby idealnie dobrać strój, przyjąć odpowiednią pozę, tak, aby powstało złudzenie optyczne jedności modela z tym, co jest na okładce. W ten sposób polecamy książki lub pokazujemy, że można się z nimi/nimi bawić. Przykłady: http://www.bibliotekadladzieci.pl/sleeveface-czyli-ubierz-sie-w-ksiazke/

5. W dniu akcji chętne osoby zapraszamy do udziału w konkursie na najlepsze przebranie. Chęć udziału w konkursie należy zgłosić do biblioteki szkolnej do 29 maja.
Przewidziane nagrody, oceny celujące z plastyki oraz punkty z zachowania.
6. W dniu akcji wystawa „Czemu sławni ludzie czytają więcej?”, „Dlaczego warto czytać?” i wystawa plakatów wykonanych przez uczniów na lekcjach wychowawczych na dużej sali gimnastycznej.
7. W dniu akcji wspólne zdjęcie podczas czytania na sali gimnastycznej.

Dodatkowych informacji udzielamy w bibliotece.

Plakat akcji czytelniczej