Dziedzictwo powstania styczniowego

– lekcja z historykiem IPN

Na krótko przed przypadającą 22 stycznia 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego uczniowie klas siódmych wzięli udział w nieco innej niż zwykle lekcji historii. Zajęcia nt. „Dziedzictwo powstania styczniowego” poprowadził historyk IPN dr Jacek Magdoń.

Pierwsza część lekcji, bogato ilustrowana slajdami i fragmentem filmu „Szwadron”, dotyczyła ogólnych wiadomości o przyczynach, wybuchu i przebiegu powstania oraz o skutkach jego upadku. W drugiej zaś części uczniowie poznali przykłady upamiętnienia wydarzeń i uczestników zrywu w niepodległej Polsce, a zwłaszcza na terenie Podkarpacia, Rzeszowa i naturalnie Krasnego, gdzie na cmentarzu parafialnym został pochowany powstaniec Jan Newlin Mazaraki.

K.P.