Wojna i okupacja w Krasnem

W Krasnem, podobnie jak w całej okupowanej Polsce, obok bohaterstwa czynu, czyli walki i oporu, było bohaterstwo ciche i codzienne, które wyrażało się poprzez wolę przetrwania.

 

            Tej właśnie głównej myśli podporządkował swoją opowieść nt. Wojna i okupacja w Krasnem pan Ryszard Berłowski podczas spotkania z uczniami klas 8a, 8b, 8c i 8d. Gość, którego pasją jest badanie przeszłości, gromadzenie dokumentów i pamiątek, a także… wspomnień rodziców, dziadków czy sąsiadów, okazał się prawdziwą „kopalnią” wiadomości. Mówił o wrześniu 1939 roku w Rzeszowie i w Krasnem, o mrocznym czasie okupacji, łapankach i publicznych egzekucjach we wsi, o rodzinach żydowskich i rzeszowskim getcie. Opowieści towarzyszyła prezentacja przyniesionych pamiątek z prywatnych zbiorów pana Ryszarda.

            Zajęcia zainteresowały ósmoklasistów, były bowiem ważnym dopełnieniem wielu tygodni lekcji historii nt. II wojny światowej.

            Ważne było również nawiązanie do obecnej sytuacji – toczącej się za naszą granicą wojny, które przypomniało nam, że pokój i wolność nie są dane raz na zawsze.

            Obyście nigdy nie doświadczyli grozy wojny, nie doznali tego, co do dziś jest trudnym wspomnieniem tych, którzy ją przeżyli – zakończył spotkanie pan Ryszard.

 

K.P.



 

Skip to content