Poznaj Polskę – Kraków

W jednodniowej wycieczce do Krakowa wzięło udział 45 uczniów klas ósmych i 4 nauczycieli. Zwiedzanie Krakowa obywało się z przewodnikiem krakowskim z wykorzystaniem zestawu słuchawkowego.

251 /. Uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z historią wzgórza wawelskiego i jego budowlami. Na początku odwiedzili smoka wawelskiego – pomnik stworzony przez Bolesława Chromego i wysłuchali tekstu legendy z nim związanej. Następnie zwiedzili wnętrza Katedry Wawelskiej wraz z Dzwonem Zygmunta i Grobami Królewskimi oraz arkadowy dziedziniec zamkowy. Spacerując  „Traktem Królewskim”, zobaczyli romański kościół św. Andrzeja i barokowy kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. Z kolei pani przewodnik zaprosiła na krótki spacer Plantami do okna „papieskiego” w Pałacu Arcybiskupim na Placu Franciszkańskim. Na krakowskim Rynku uczniowie obejrzeli Wieżę Ratuszową, Sukiennice i pomnik Adama Mickiewicza. Zwiedzili Bazylikę Mariacką, gdzie zobaczyli wspaniały ołtarz Wita Stwosza, oraz multimedialną wystawę w Podziemiach Rynku krakowskiego. Zwieńczeniem spaceru było podziwianie średniowiecznych fortyfikacji tj. Barbakanu i Bramy Floriańskiej.

258 /. Uczniowie zostali zapoznani przez panią przewodnik z historią najpierw gotyckiego, a następnie przebudowanego na renesansowy budynku Sukiennic i zwiedzili jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie – Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W każdej z 4 sal: Bacciarellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego i Chełmońskiego poznali dzieła wielkich malarzy polskich tworzących w XIX wieku oraz cechy i wyróżniki właściwe dla epok oświecenia i romantyzmu oraz kierunków w sztuce, jak realizm, impresjonizm, symbolizm .

Uczestnicy wycieczki na trasie Krasne – Kraków – Krasne zostali przewiezieni sprawnym autokarem, byli ubezpieczeni od NNW na kwotę 20 000 PLN, w restauracji Camino spożyli obiad.


Skip to content