Ignacy Łukasiewicz i lampa naftowa

W całej Polsce, na Podkarpaciu i w naszej szkole obchodzony jest Rok Ignacego Łukasiewicza. Był to wybitny farmaceuta, wynalazca lampy naftowej, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, a także filantrop i działacz niepodległościowy.

By uhonorować wielkiego wynalazcę, w 200. rocznicę urodzin, Sejm RP ustanowił go patronem roku 2022. W naszej szkole zaś dla spopularyzowania sylwetki Łukasiewicza została przygotowana wystawa lamp naftowych oraz występ Patrolu historycznego pt. „Polski geniusz!” zawierający krótki film „Światło z apteki”.

Ponadto uczniowie klas czwartych wzięli udział w zajęciach w sali chemicznej, gdzie obejrzeli prezentację nt. występowania i wydobycia ropy naftowej, a samej ropie też przyjrzeli się bardzo dokładnie, dotknęli, powąchali, a nawet ją spalili!

K. Ponulak
B. Gajos