Detektyw historii

Wojna i okupacja w Krasnem – spotkanie z detektywem historii

21 kwietnia uczniowie klas 6a, 6b i 6c wzięli udział w spotkaniu z panią Bogusławą Wąs, mieszkanką Krasnego, której pasją jest badanie lokalnej historii. Opowieść o tym, dlaczego warto to robić i czego można się dowiedzieć, odwiedzając starsze osoby pamiętające wydarzenia sprzed nawet kilkudziesięciu lat, okazała się zajmująca.

Szóstoklasiści poznali garść informacji nt. postaci historycznych związanych z Krasnem: uczestnika powstania styczniowego J. N. Mazarakiego i legionisty, więźnia obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau ks. M. Tomaki. Najobszerniej jednak została omówiona akcja „Kośba”, którą przeprowadzili trzej mieszkańcy Krasnego: W. Skubisz, W. Leja i H. Kunysz. Pani Bogusławie udało się wywołać autentyczne zaciekawienie; uczniowie zafascynowani słuchali o codziennie mijanych miejscach, dobrze znanych nazwiskach i losach sąsiadów i krewnych.