„Polskie drogi do Niepodległości”

Lekcja biblioteczna poświęcona tematowi odzyskania przez Polskę Niepodległości

Konkurs „Polskie drogi do Niepodległości”

Parę dni temu Bibliotekę Publiczną odwiedziła klasa IIIa. Celem spotkania było zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, organizowanym przez WiMBP  w Rzeszowie pod hasłem: „Polskie drogi do Niepodległości”. Pani bibliotekarka przybliżyła dzieciom okres historyczny, postacie oraz książki związane z powyższym tematem. Chciała pomóc uczniom zrozumieć historię dotyczącą rozbiorów Polski, aby w ten sposób ułatwić im podjęcie i ukazanie tematu związanego z konkursem. Dzieci żywo i aktywnie uczestniczyły   w lekcji bibliotecznej zapisując ważne nazwiska związane z walką o odzyskanie wolności (znały już nazwisko Władysława Bełzy i zarecytowały wiersz pt.: „Katechizm polskiego dziecka”) oraz ważne daty, wczuły się w sytuację rozdzieranego państwa polskiego demontując przedrozbiorowe kontury Polski na trzy części. Uczniowie zrozumieli temat, czego dowodem były liczne pytania oraz stwierdzenie jednego z nich, że to było “nie fair”, iż obce kraje zagarnęły Polskę. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem z polską flagą oraz słodkim poczęstunkiem. Pani z Biblioteki Publicznej zaprosiła do udziału w konkursie oraz do wypożyczania książek o tematyce niepodległościowej, zarówno dzieci jak   i dorosłych, bo kiedy jak nie w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości?