Mam pociąg do Książki

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” i happening „ Mam pociąg do Książki” w naszej szkole

W dniu 1 czerwca 2017 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krasnem po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”, do której uczniowie przygotowali się wcześniej. Nauczycielka- bibliotekarka Ewa Moniak-Różańska przeprowadziła z młodzieżą pogadanki na temat korzyści płynących z czytania książek. Na lekcjach wychowawczych uczniowie przygotowali kolorowe plakaty z hasłami mówiącymi o walorach książek.  Zostały one wykorzystane w dniu akcji. Składała się ona z dwóch części.

O godzinie 10.30, 1 czerwca uczniowie klas 4-6 i gimnazjaliści wraz z całym gronem pedagogicznym zebrali się na boisku „Orlika” przed budynkiem szkoły w Krasnem i przez 20 minut czytali przyniesione ze sobą książki. Mogły być one zabrane z domu lub wypożyczone przed akcją z biblioteki szkolnej. Bardzo wielu uczniów skorzystało z tej możliwości.

O godzinie 11.00 rozpoczął się happening pod tytułem „ Mam pociąg do Książki”. Przed budynkiem szkoły uformował się pociąg, który prowadziła kolorowa lokomotywa. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami, niosąc przygotowane plakaty, przemaszerowali drogą przez wieś w pochodzie – happeningu, podczas którego hasła wypisane na plakatach wykrzykiwane były przez megafon. Pociąg – happening wzbudził zainteresowanie mieszkańców wsi, którzy z zaciekawieniem przyglądali się nietypowemu wydarzeniu. Na końcu pociąg „przyjechał” do stacji „Książka”, która znajdowała się na placu przed budynkiem szkoły. Tam cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia, prezentując przygotowane plakaty. Zostały one później wyeksponowane na korytarzach szkoły.

Akcja miała na celu promocję czytania książek wśród uczniów, zainicjowanie mody na czytanie, zachęcenie młodzieży do czytania dla przyjemności oraz czytania, jako wartościowego sposobu spędzania wolnego czasu.  Miała również promować bibliotekę szkolną, podkreślić jej znaczenie dla edukacji czytelniczej i zachęcić uczniów do korzystania z księgozbioru. Pomysłodawczynią happeningu oraz organizatorką, koordynatorką i animatorką całej akcji była nauczycielka plastyki i bibliotekarka szkolna Ewa Moniak-Różańska.