Biblioteka szkolna po raz 3 bierze udział w Ogólnopolskiej akcji czytelniczej “Czytamy z Sercem”, której organizatorami są: Małgorzata Ficoń, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Tarnowskich Górach.
Zapraszamy uczniów do udziału w konkursach organizowanych w ramach akcji „Czytamy z Sercem”:
- III edycja konkursu fotograficznego „Czytamy z Sercem”, którego organizatorem jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Sokołowie Małopolskim – filia w Trzebosi i filia w Wólce Niedźwiedzkiej.
Fotografie powinny ukazywać książkę lub osobę czytającą o sercu, dla serca i z sercem. Interpretacja dowolna.
Każdy z uczestników może złożyć jedną pracę konkursową, dysponując pełnią związanych z nią praw autorskich. Nie można składać prac zbiorowych.
Fotografie – preferowany rozmiar 20 x 30 cm – można składać do 13 października 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Trzebosi, Bibliotece Publicznej w Wólce Niedźwiedzkiej, Bibliotece Publicznej w Sokołowie Małopolskim oraz w filiach bibliotecznych (Trzebuska, Górno, Nienadówka) lub przesyłać jako pliki graficzne (sugerowana minimalna rozdzielczość 2480×3508 pikseli) drogą elektroniczną na adres: czytamyzsercem@op.pl
Zgłoszenie powinno bezwzględnie zawierać: dane osobowe autora (imię i nazwisko, adres z numerem telefonu kontaktowego bądź adresem mailowym, wiek), a w przypadku prac wykonanych pod kierunkiem nauczyciela również szkołę i klasę ucznia oraz imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna. Prace powinny być opatrzone tytułem.
- OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI „BOHATER O WIELKIM SERCU”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 18 im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie – filia Ciężkowice.
Przedmiotem konkursu jest stworzenie zakładki do książki wykonanej dowolną techniką plastyczno /techniczną i//lub przestrzenną, której tematem jest „Bohater o wielkim sercu” – bohater literacki.
Jeden uczestnik konkursu może być autorem tylko jednej pracy (prace zbiorowe nie będą dopuszczane do konkursu).
Jedna szkoła może zgłosić do udziału w konkursie maksymalnie 3 prace.
Konkurs trwa od 29 sierpnia 2024 r. do 5 października 2024 r.
Prosimy o składanie prac w bibliotece szkolnej do 27 września 2024 r.
Wymogi techniczne pracy konkursowej:
- format pracy dowolny – zasada musi spełniać funkcję zakładki do książki
- Technika wykonania jest dowolna – mogą to być rysunki, ryciny, malunki, kolaże.
- Zakładka może być drewniana, papierowa, plastikowa lub z innego dowolnego tworzywa.
- Mile widziane będzie wykorzystanie surowców wtórnych.
- Prace konkursowe muszą być wykonane samodzielnie przez uczestników. Praca powinna zostać przesłana z odpowiednimi zgodami oraz metryczką (załącznik nr 1 oraz załącznik nr 2).
- I edycja konkursu literacko-plastycznego „Haiku – zielone serce lasu”, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle.
Haiku to wiersz, który wywodzi się z Japonii i jest najkrótszym wierszem na świecie. Składa się z 17 sylab rozłożonych na 3 wersy w układzie 5/7/5 (pierwszy wers ma 5 sylab, drugi wiersz ma 7 sylab, trzeci wers ma 5 sylab). Haiku zawiera zapis ulotnej chwili, nawiążuje do świata przyrody. W haiku patrzymy z uważnością na świat przyrody, chwytamy ulotne chwile, wywołujemy refleksję.
Prosimy o przesłanie pracy plastycznej ilustrującej haiku, wiersz powinien być na niej napisany lub nakjlejony. Praca plastyczna powinna być wykonana na formacie A4.
Forma plastyczna to: farby plakatowe lub farby akrylowe lub akwarele. Praca płaska. Praca stworzona samodzielnie przez dziecko, nie publikowana wcześniej.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-8. Zgodę na udział dziecka musi wyrazić jego opiekun prawny.
Prosimy o składanie prac w bibliotece szkolnej do 18 października 2024 r.
Zgłoszenie powinno zawierać wypełniony formularz zgłoszenia, a w przypadku prac wykonanych pod kierunkiem nauczyciela również szkołę i klasę ucznia oraz imię i nazwisko nauczyciela opiekuna. Prace powinny być opatrzone tytułem.