Zimowisko 2023

„Bawimy się zdrowo i wesoło”.

Zimowisko odbyło się w dniach od 16.01.2023r. do 20.01.2023r. Brali w nim udział uczniowie klas od I do IV.

Funkcję kierownika półkolonii sprawowała p. Marzena Zdeb. Wychowawcami byli: p. Justyna Zając, p. Waldemar Kuśper, p. Barbara Tucholska, p. Anna Ptaszek, p. Agata Kąkol, p. Małgorzata Sosnowska, p. Wojciech Kunysz. Dzieci były podzielone na siedem grup.

W poniedziałek 16.01.2023r. o godz. 8.30 w wyznaczonych salach odbyło się spotkanie uczestników poszczególnych grup zimowiska z wychowawcami. Opiekunowie w swoich zespołach przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa i dyscypliny podczas zimowiska, przedstawili ramowy plan zajęć i posiłków.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia był wyjazd na krytą pływalnię w Nowej Wsi. Po wysłuchaniu pogadanki ratownika na temat bezpiecznego zachowania się na obiekcie, uczestnicy aktywnie wykorzystywali czas na rekreację. Po powrocie do szkoły dzieci w salach tworzyły logo oraz wizytówki członków grupy, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

Wtorek 17.01.2023r. był kolejnym dniem zajęć zimowej półkolonii. Uczniowie brali udział w różnorodnych zabawach, konkursach i zajęciach artystycznych. Jedną z nich były prace plastyczne wykonywane dowolną techniką pt.: „Zimowe pejzaże”.

Najważniejszym punktem dnia był wyjazd do Muzeum Dobranocek na cykl spotkań: „Bolek i Lolek w Rzeszowie”. Po zwiedzeniu ekspozycji muzealnej zawierającej eksponaty z realizacji różnych filmów animowanych uczestnicy zimowiska wzięli udział w zajęciach warsztatowych poświęconych animacji bajek dla dzieci. Zajęcia te miały na celu pobudzenie wyobraźni oraz rozwijanie inwencji twórczej. Grupa starsza pojechała do kina Zorza na film pt. „Pimi z krainy tygrysów”. Po powrocie do szkoły odbyły się różnorakie zajęcia w grupach: sportowe, gry i zabawy ruchowe, gimnastyka na wesoło.

Środa 18.01.2023r. to wyjazd do kina „Zorza” w Rzeszowie na film pt. „Kot w butach – ostatnie życzenie”. Dzieci obejrzały go z dużym zainteresowaniem, a po powrocie do szkoły mogły wykonywać prace plastyczne poświęcone bajkowym postaciom. Ważnym wydarzeniem dnia grupy starszej był wyjazd do Kolorado, gdzie dzieci bawiły się w Sali Zabaw i w kręgielni. Wielką atrakcją były także rozgrywki sportowe w ramach własnej grupy.

Czwartek 19.01.2023r. stał pod znakiem kolejnych zabaw sportowych. Dzieci uczestniczyły w zajęciach w centrum wspinaczkowym FlyWall w Rzeszowie. Po powrocie do szkoły odbywały się zajęcia w grupach, takie jak zabawy z chustą animacyjną Klanza, turniej gier planszowych, zabawy ruchowe z wykorzystaniem sprzętu sportowego czy projektowanie i wykonanie masek karnawałowych.

W piątek 20.01.2023r. najważniejszym wydarzeniem był wyjazd do Ośrodka Garncarskiego Medynia. Po zwiedzeniu ekspozycji muzealnej poświęconej życiu ludzi w dawnym, największym w Polsce zagłębiu garncarskim dzieci wzięły udział w warsztatach toczenia na kole garncarskim i miały możliwość samodzielnego wykonywania własnej, ceramicznej pamiątki. Zajęcia te służyły rozwijaniu inwencji twórczej dzieci.

W ostatnim dniu półkolonii odbyło się podsumowanie zimowiska, uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe upominki.

Przez cały okres zimowiska dzieci miały zapewnione wyżywienie – codziennie otrzymywały gorący posiłek.

Wszyscy wychowankowie byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w półkolonii. Mieli możliwość spędzenia czasu w sposób bardzo ciekawy, kreatywny i pożyteczny.

Marzena Zdeb

mde