Zmagania z ortografią

Za nami szkolny etap IX Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, którego organizatorami są Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ.

Jego celami są w szczególności: popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej, doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę (1914/1918-1989), kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego, a także rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej.

W szkolnym etapie konkursu wzięło udział 26 uczniów z klas IV-VI oraz 34 z klas VII-VIII. 29 września br. wraz z uczniami z całej Polski pisali oni teksty: „Cud nad Odrą” oraz
 „O polski Śląsk”. Oto lista uczniów, którzy uzyskali nie mniej niż 75% punktów:

w kl. IV-VI:

Aleksandra Tarała (4c)

Zofia Solarz (6a)

Anna Rogala (5c)

Patryk Korab (4b)

Daniel Janiak (5b)

Igor Kmiotek (5b)

Bartosz Nowacki (5a)

w kl. VII-VIII:

Kinga Kolbusz (8a)

Mateusz Łuczyk (8c)

Oliwia Furman (8a)

Antoni Humenny (8b)

Dawid Babisz (8a)

Paulina Wybranowska (8b)

Szymon Ślepecki (8a)

Kajetan Furman (7a)

Natalia Tworzydło (7c)

26 października br. w Strzyżowie odbędzie się finał wojewódzki. Wezmą w nim udział najlepsi uczniowie z danej kategorii wiekowej z całego województwa zakwalifikowani przez Podkarpacką Komisję Konkursową na podstawie weryfikacji prac uczestników etapów szkolnych, którzy uzyskali nie mniej niż 75% punktów. Uczestników etapu wojewódzkiego poznamy 21 października br.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i zapraszamy za rok!