Zimowisko 2021

Zimowisko 2021 „My się zimy nie boimy”

Z uwagi na pandemię COVID-19 zimowisko w roku szkolnym 2020/2021 zostało zorganizowane zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS.

Zasady, które zostały wdrożone miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników oraz zminimalizowanie ryzyka związanego z zakażeniem koronawirusem. Z tego powodu opracowano tygodniowy ramowy plan półkolonii, a każdy wychowawca grupy był zobowiazany do przestrzegania opisanych w wytycznych sanitarnych takich zagadnień jak: warunki pobytu, założenia organizacyjne półkolonii, obowiązki rodziców/opiekunów prawnych, kwestie dotyczące higieny, wyżywienia, realizacji programu oraz procedury postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem.

Zimowisko odbyło się w dniach od 11.01.2021r. do 15.01.2021r. Brali w nim udział uczniowie klas od I do IV. Funkcję kierownika półkolonii sprawowała p. Marzena Zdeb. Wychowawcami byli: p. Malwina Dostych, p. Waldemar Kuśper, p. Małgorzata Sosnowska, p. Wojciech Kunysz, p. Adrianna Michno, p. Ewelina Bałtowska – Frączek, p. Magdalena Goryl. Dzieci były podzielone na siedem grup.

Zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS program półkolonii był realizowany na terenie szkoły.

W poniedziałek 11.01.2021r. o godz. 8.30 w wyznaczonych salach odbyło się spotkanie uczestników poszczególnych grup zimowiska z wychowawcami. Opiekunowie w swoich zespołach przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa i dyscypliny podczas zimowiska, przedstawili ramowy plan zajęć i posiłków oraz wytyczne sanitarne w związku z pandemią COVID-19.

Najważniejszym wydarzeniem dnia były warsztaty kulinarne – MasterChef Junior, na których dzieci przygotowały samodzielnie udekorowane pierniczki, a następnie odbyła się wspólna ocena i degustacja. Warsztaty odbywały się w rygorze sanitarnym.

Następnie dzieci w salach tworzyły logo swojej grupy, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Przeprowadzono także warsztaty – „Opowieści” we współpracy z GOKiB Krasne.

Wtorek 12.01.2021r. był kolejnym dniem zajęć w grupach. Uczniowie brali udział w różnorodnych zabawach, konkursach i zajęciach artystycznych. Jedną z nich były prace plastyczne wykonywane dowolną techniką pt.: „Zimowe pejzaże”.

Najważniejszym punktem dnia były warsztaty sztuki cyrkowej. Zajęcia z wykorzystaniem pedagogiki cyrku miały na celu pobudzenie wyobraźni, rozwijanie inwencji twórczej dzieci, usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej. Dodatkową atrakcją w tym dniu była dodatkowa przekąska – pizza.

Środa 13.01.2021r. to głównie zajęcia edukacyjne – nauka przez zabawę. Uczniowie  uczestniczyli w warsztatach z doświadczeniami z fizyki pod hasłem „Mądry dzieciak” oraz w zajęciach konstrukcyjnych z programowaniem z wykorzystaniem klocków Lego Education. Wielką atrakcją były także rozgrywki unihokeja w ramach własnej grupy.

Czwartek 14.01.2021r. stał pod znakiem zajęć integracyjnych. Dzieci uczestniczyły  w zabawach ćwiczących współdziałanie oraz zwinność i zręczność – warsztatach – zabawach z chustą animacyjną Klanza, a także w zimowym treningu ciała i umysłu – warsztaty fitness i joga dla dzieci. Podczas zajęć plastycznych uczniowie projektowali i wykonywali maski karnawałowe.

W piątek 15.01.2021r. wychowankowie brali udział w różnego rodzaju rozgrywkach sportowych, przygotowanych głównie przez nauczyciela wf                                 p. Wojciecha Kunysza.  Po zajęciach sportowych wychowankowie obejrzeli filmy dla dzieci zaproponowane przez wychowawców grup. Odbywały się także zabawy na świeżym powietrzu – dzieci wykonywały śniegowe rzeźby.

W ostatnim dniu półkolonii odbyło się podsumowanie zimowiska, uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe upominki.

Przez cały okres zimowiska dzieci miały zapewnione wyżywienie – codziennie otrzymywały gorący posiłek.

Wychowankowie byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w półkolonii mimo obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Mieli możliwość spędzenia czasu w sposób bardzo ciekawy i pożyteczny.

Marzena Zdeb