MŁODZI PROGRAMIŚCI

Uczniowie SP w Krasnem  mają wiele okazji by odnajdywać swoje pasje oraz  zainteresowania ukierunkowane na informatykę i programowanie –  dyscypliny tak ważne i potrzebne w otaczającej nas rzeczywistości.

Liczne konkursy, projekty i inicjatywy powadzone na przestrzeni roku szkolnego mają na celu przygotowanie dzieci zarówno do efektywnego korzystania z możliwości jakie dają nowe technologie, jak również do nauki programowania w przyszłości. Udział w takich wydarzeniach pozwala na rozwinięcie w młodych programistach umiejętności logicznego, matematycznego myślenia, kreatywnego poszukiwania rozwiązań oraz pracy w zespole.

Jak co roku jako nowoczesna szkoła wzięliśmy udział  w wydarzeniu CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. W tym roku odbywał się on w dniach 10-25 października. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Jest to największe programistyczne wydarzenie w Europie, które poprzez szereg inicjatyw szkolnych rozbudza w uczniach zainteresowanie nowymi technologiami. W naszej szkole były to warsztaty związane z budową i programowaniem robotów.

Z aktualnych osiągnięć należy wymienić udział 11 uczniów w konkursie Pix Programming Challenge. Jest to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży w pełni przeprowadzany za pośrednictwem darmowej aplikacji PixBlocks. Uczestnicy konkursu rozwiązują  zadania z zakresu programowania dostosowane do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Konkurs składa się z 3 etapów: Eliminacji, Półfinałów oraz Finałów. Wszystkie etapy odbywają się zdalnie. Do zmagań półfinałowych zakwalifikowała się czwórka naszych uczniów z klas 5, 6 i 7.

Kolejne związane z nauką programowania wydarzenie to  Godzina Kodowania, która w naszej szkole ma miejsce 10 grudnia. Jest to międzynarodowa inicjatywa, która pod okiem znanych gwiazd informatyki zachęca wszystkich do nauki programowania. Wpisuje się ona w ogólnoświatowy projekt – Computer Science Education Week.

Ważnym wydarzeniem w sferze informatyki będzie „Dzień Bezpiecznego Internetu”  (DBI) obchodzony na świecie od 2004 r. Nasz udział w DBI zapisał się na stałe w szkolnym kalendarzu. Mamy nadzieję, że wydarzenie to zaplanowane na luty 2020 będziemy mogli zorganizować tradycyjnie w murach naszej szkoły.

KB