UROCZYSTA AKADEMIA

„Można nie kochać cię i żyć, ale nie można owocować”.

Akademia z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

W dniu 27 kwietnia nauczyciele i uczniowie naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej, by w formie uroczystej akademii uczcić dwa ważne dla Polaków święta narodowe: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W trakcie miniprzedstawienia uczniowie poznali najważniejsze fakty dotyczące tych ważnych w naszej historii wydarzeń. Wcielająca się w rolę nauczycielki Wiktoria Jęczalik, odpytywała klasę m.in. ze znajomości symboliki barw narodowych i ich znaczenia dla patriotów.

Następnie na pytania uczniów, w których role wcielili się przedstawiciele klas: 3a i 7c, odpowiadała sama Pani Konstytucja (Julia Wierzbińska), która wyjaśniła, dlaczego była tak ważna dla narodu polskiego w ówczesnym, jakże trudnym, czasie.

Nie mogło obyc się również bez recytacji poezji patriotycznej, której dopełnieniem były pieśni okolicznościowe wykonane przez Chór Szkoły Podstawowej w Krasnem.

Akademii towarzyszyło motto zaczerpnięte z „Gawędy o miłości do ziemi ojczystej”:

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

nie będę powalonym drzewem.

(…)

Można nie kochać cię i żyć,

ale nie można owocować.

Słowa Wisławy Szymborskiej – polskiej noblistki znakomicie współgrały z wymowną dekoracją – drzewem, które w symboliczny sposób zaowocowało biało-czerwonymi jabłkami.

Program artystyczny przygotowały Panie: Marzena Fila i Iwona Rządecka- Mikołajczyk, opiekę nad pocztem sztandarowym sprawował Pan Waldemar Kuśper, o oprawę muzyczną zadbał Pan Mariusz Koziołkiewicz, natomiast dekorację wykonała Pani Ewa Moniak-Różańska.

Iwona Rządecka-Mikołajczyk