“Być jak Ignacy”

Zajęcia w ramach  konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego II edycji programu “Być jak Ignacy”.

Rozpalamy płomień wiedzy.

05.04.2018

Wyścig po atom!
W życiu codziennym często mamy do czynienia z takimi substancjami jak sól czy cukier. Możemy im się dokładnie przyjrzeć i stwierdzić, że składają się one z bardzo małych kryształków. Warto by się zastanowić, czy taki kryształek jest rzeczywiście najmniejszą częścią danej substancji? Otóż okazuje się, że kryształek cukru jest naprawdę duży w porównaniu z atomem tlenu, węgla czy wodoru, z których się składa. Atom to podstawowy składnik materii.
Ale jak on wygląda? Jak mamy go sobie wyobrazić? Np. atom węgla: w środku hula hop – jądro atomu – 6 czerwonych protonów i 6 żółtych neutronów oraz 6 niebieskich elektronów krążących wokół jądra. Nie widzimy atomów na co dzień, ale przynajmniej umiemy je sobie wyobrazić.

Młodzi Naukowcy z IVc i opiekunka Agata Kąkol


26 .02.2018


Młodzi Naukowcy i opiekunka Agata Kąkol


Rozpoczynamy przygodę z ciekawą nauką. Wyobraź sobie, że dzień kończy się o zmierzchu, gdy zaczyna brakować światła słonecznego.Zanim polski naukowiec – Ignacy Łukasiewicz – dokonał destylacji ropy i wynalazł lampę naftową ludzie mieli ogniska i pochodnie, świece łojowe i z wosku pszczelego. Gdy 31 lipca 1853 roku we lwowskim szpitalu przeprowadzono pierwszą nocną operację o wynalazku lampy zaczęło się głośno na cały świat. My wykonaliśmy swoją dekoracyjną lampę wodno-olejową.


Dlaczego sztuczne satelity Ziemi krążą po orbitach a nie uciekają w przestrzeń kosmiczną?

Dlaczego na Ziemi występują przypływy i odpływy mórz i oceanów?

Która kula potoczy się szybciej?

 

Jedna jest pusta a do drugiej włożyliśmy ciężki śrut stalowy i zalaliśmy miodem. W efekcie pusta i lżejsza kula toczy się szybko w dół, a ciężka chwilami staje i toczy się dużo wolniej. Grawitacja istnieje od początków wszechświata, jednak ludzkość długo nie zdawała sobie sprawy z jej istnienia. Szybkość spadania przedmiotów na Ziemi nie zależy od masy, lecz od oporu – tarcia. Dzięki grawitacji, która utrzymuje sondy kosmiczne, mamy systemy GPS, łączność internetową, nadawane są programy telewizyjne, przewidujemy pogodę, możemy grać w koszykówkę, gdyż piłka zawsze wróci na ziemię, Księżyc i Słońce przyciągają wodę i powstają przypływy i odpływy.

Skip to content