ZIMOWISKO 2018

Program zimowiska organizowanego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Krasnem

Forma nieodpłatna dla uczniów;
Środki finansowe pozyskane w ramach realizowanego przez szkołę Szkolnego Programu dotyczącego profilaktyki antyalkoholowej „Na sportowo, kulturalnie i zdrowo” finansowanego przez GOPS w Krasnem.

Termin zimowiska: 29.01.2018 – 02.02.2018r.
Uczestnicy: 70 uczniów z klas I – IV
Kierownik: Marzena Zdeb
Opiekunowie: Agata Kozioł, Teresa Trela, Ewelina Frączek, Wojciech Kunysz, Agnieszka Świerczek.

Program zimowiska jest przeznaczony dla uczniów klas I – IV Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Krasnem ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, będących w trudnej sytuacji materialnej oraz nie mających zapewnionej opieki w okresie ferii zimowych.
Opracowany został, aby zapewnić dzieciom wszechstronny rozwój w sferze emocjonalno – ruchowej, wyrównać szanse edukacyjne dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Ma służyć kształtowaniu nawyków zdrowego i przyjemnego spędzania czasu wolnego.
Treści ujęte w programie oddziałują na wszystkie obszary aktywności poznawczej ucznia dzięki wykorzystaniu metod aktywizujących i angażujących najróżnorodniejsze sfery percepcji.
Program kładzie nacisk na umiejętności pracy w grupie, kulturę, koleżeństwo w sytuacjach trudnych.
1.    Cele ogólne programu zimowiska:

Kształtowanie nawyków zdrowego i przyjemnego spędzania wolnego czasu,
Integracja zespołu,
Zwiększenie aktywności ruchowej,
Edukacja medialna i czytelnicza.

2.    Cele szczegółowe:

Preferowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku,
Kształtowanie sprawności fizycznych, umysłowych służących wszechstronnemu rozwojowi,
Zagospodarowanie czasu wolnego podczas ferii,
Rozwijanie samodzielności, opiekuńczości, kreatywności,
Kształtowanie właściwych zachowań, nawyków, postaw,
Wdrażanie uczniów do częstszego obcowania z literaturą.

3.    Procedury osiągania celów:

Gry i zabawy sprawnościowo – ruchowe,
Zabawy logiczne,
Zajęcia plastyczne,
Zajęcia przy muzyce – nauka podstawowych kroków tańca towarzyskiego,
Karaoke,
Zajęcia w pracowni komputerowej,
Konkursy plastyczne, sportowe,
Wyjazd do Colorado
Wyjazd na krytą pływalnię w Nowej Wsi,
Zabawy na świeżym powietrzu.
4.    Przewidywane efekty:
Uczeń:
Preferuje zdrowy i aktywny tryb życia, właściwie zagospodarowuje czas wolny,
Integruje się z grupą,
Jest odpowiedzialny za powierzone zadania, potrafi pracować w zespole, jest opiekuńczy wobec młodszych kolegów,
Posługuje się technikami plastycznymi,
Posiada ciekawe pomysły plastyczne, jest twórczy,
Jest sprawny fizycznie, zna zasady fair – play,
Potrafi wesoło bawić się na śniegu,
Pogłębia zainteresowania czytelnicze.

5.    Ewaluacja
Po zrealizowaniu założeń programu zimowiska uczestnicy:
– Prezentują prace plastyczne,
– Otrzymują pamiątkowe upominki za udział w zimowisku i konkursach.

Plan półkolonii zimowej organizowanej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Krasnem
Pod hasłem „Z nami nuda nie ma szans”.
Data    Tematyka i rodzaj zajęć
Poniedziałek
8:30 – 13:30    1.    Zajęcia organizacyjne, podział na grupy, przydział wychowawców. Pogadanka na temat bezpieczeństwa i dyscypliny podczas zimowiska oraz przedstawienie Regulaminu zimowiska, a także ramowego planu zajęć i posiłku.
2.    Zajęcia integracyjne w grupach. Zabawy zapoznawcze.
3.    Zajęcia plastyczne prezentacja grupy i nazwy grupy (wizytówki członków grupy).
4.    Obiad.
5.    Zajęcia na świeżym powietrzu – w razie niepogody zajęcia sportowe – Turniej piłki nożnej oraz gry i zabawy logiczne np. Mistrz puzzli.
30.01.2018
8:30 – 13:30    1.    Pogadanka na temat obowiązujących zasad BHP na basenie.
2.    Wyjazd na krytą pływalnię w Nowej Wsi. Pogadanka ratownika.
3.    Obiad.
4.    Zabawy z chustą animacyjną Klanza (zabawy ćwiczące współdziałanie oraz zwinność i zręczność) .
5.    Zajęcia w grupach – gry i zabawy ruchowe, gimnastyka na wesoło.
6.    Seans filmowy.
31.01.2018
Środa
8:30 – 13:30    1.    Zajęcia w grupach – zabawy na wesoło. Zabawy ćwiczące refleks          i spostrzegawczość. „Zimowe pejzaże” – praca plastyczna dowolną techniką.
2.    Zabawy na świeżym powietrzu – śniegowe rzeźby. W razie niepogody gry sportowe na sali gimnastycznej, zabawy ruchowe                            z wykorzystaniem sprzętu sportowego. Kalambury.
3.    Konkurs plastyczny na maskę karnawałową.
4.    Obiad.
5.    Zajęcia w grupach – tenis stołowy, gry interaktywne w sali komputerowej, zabawy przy muzyce, turniej gier planszowych – rywalizacja między grupami.
6.    Kształtowanie logicznego myślenia poprzez udział w rozgrywkach: szachy, warcaby.
Czwartek
8:30 – 13:30    1.    Przypomnienie zasad zachowania się w miejscach publicznych. Regulamin wycieczek. Zachowanie w autokarze.
2.    Zabawy muzyczne połączone z występami scenicznymi, teatralnymi.
3.    Wyjazd do Kolorado.
4.    Obiad.
5.    Zajęcia w grupach – wykonanie książeczki pt. “Mój album”.
Turniej tenisa stołowego.

02.02.2018
8:30 – 13:30    1.    Rozgrywki sportowe I cz.
2.    Przerwa śniadaniowa
3.    Rozgrywki sportowe II cz.
4.    Obiad.
5.    Zabawa pożegnalna – podsumowanie zimowiska – rozdanie nagród                i pamiątkowych upominków.