Z wizytą na Wawelu

We wtorek, 21 listopada, uczniowie klas 5a i 5b wraz z wychowawcami udali się do Krakowa na wycieczkę edukacyjną z historii. Na dobry początek zjedli „krakowskie śniadanie”, potem obejrzeli Barbakan i przez Bramę Floriańską udali się Drogą Królewską na Wawel. Zanim tam dotarli, odnaleźli dom Jana Matejki na ul. Floriańskiej, wstąpili do kościoła Mariackiego, by podziwiać wspaniałość gotyckiej świątyni i ołtarz Wita Stwosza, po czym przeszli pod pomnik Adama Mickiewicza.
Skupieni w sąsiedztwie Wieszcza wszyscy wysłuchali hejnału mariackiego, potem odwzajemnili machanie strażaka, a następnie zrobili zakupy w Sukiennicach, gdzie na kramach czekały same piękne i niezwykłe rzeczy. Opuszczając Rynek, zatrzymali się na krótko przed kamienicą Wierzynka, by przekonać się, jak dziś wygląda dom, w którym ów zamożny mieszczanin gościł króla Kazimierza Wielkiego i władców – uczestników zjazdu w 1364 rok.
Po przejściu ul. Grodzką uczniowie weszli na Wawel przez Bramę Herbową i zwiedzili katedrę wawelską oraz kryptę wieszczów i groby królewskie. Nie obyło się też bez odwiedzin dzwonu Zygmunta i dotykania jego serca lewą ręką!
Z katedry udali się do zamku, gdzie w komnatach reprezentacyjnych – pod głowami wawelskimi i wśród fascynujących arrasów – wzięli udział w ciekawych zajęciach nt. „Wawel – rezydencja władców polskich”.
Po smacznym obiedzie w restauracji „Słoneczko” pozostało już tylko udać się w drogę powrotną do Krasnego.