„Ojczyzna – kiedy myślę … “

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam…” (Karol Wojtyła)

Powyższe słowa stały się mottem uroczystości szkolnej poświęconej majowym świętom, która odbyła się w naszej szkole w dn. 26.04.br.

Nie wszyscy pamiętamy, że maj to miesiąc, w którym obchodzimy wiele ważnych dla naszego kraju świąt i rocznic. A przecież – jak mówił Jan Paweł II – „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.

Pierwszą w majowym kalendarzu jest data 1 maja, która zapisała się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tego dnia pamiętamy również o rocznicy wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej. Drugą ważną datą majowego kalendarza jest 2 majaŚwięto Flagi Państwowej. Wprowadzone zostało na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja w naszym kalendarzu – to rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja,  pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy rządowej, która przeszła do historii. Kolejną ważną datą jest 8 maja – rocznica zakończenia II wojny światowej.

W trakcie okolicznościowej akademii cała społeczność naszej szkoły miała okazję wysłuchać pięknych recytacji, śpiewu patriotycznych piosenek w wykonaniu solistek i chóru szkolnego. Nie zabrakło znanych utworów m. in. Cz. Janczarskiego, A. Mickiewicza, W. Szymborskiej czy piosenek m. in. M. Grechuty, A. Rosiewicza, J. Pietrzaka. Nie tylko w scenografii, ale i w ubiorach uczestników uroczystości dominowały narodowe barwy – biel i czerwień – świadczące o naszej silnej więzi z krajem ojczystym i dumie z tego, że jesteśmy Polakami.