Czytam, bo lubię – konkurs

„Czytam, bo lubię”

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu  na recenzję książki wypożyczonej z biblioteki szkolnej.

Ogólne zasady konkursu:

• W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum.
  • Chętni uczniowie wypożyczą z biblioteki szkolnej i czytają dowolną książkę, która nie jest lekturą obowiązkową.
  • Piszą recenzję przeczytanej książki. Dopuszcza się przedłożenie recenzji dwóch książek.

Zasady pomocne przy pisaniu recenzji:

1. Powód. Zacznij od tego, dlaczego sięgnąłeś po akurat tę książkę. Czy to z powodu świetnego opisu na tylnej okładce, czy też polecił Ci ją znajomy/znajoma, czy może słyszałeś o niej już od dawna.

Pierwsze słowa muszą zaciekawić innych. Zachęcić do przeczytania właśnie Twojej recenzji, a przy okazji dadzą kilka wstępnych informacji o książce, pozwalając się zorientować na przykład w gatunku lub tematyce. Inną odmianą „powodu” jest zarys problematyki, czyli wskazanie, że książka porusza interesujące przez Ciebie zagadnienie

1. AutorNastępnie, jeżeli chcesz i czujesz, że ta informacja może być ciekawa, napisz kilka słów o autorze książki.

Nie rzadko autorzy naszych ulubionych książek mają bardzo ciekawy życiorys, lub też niezwykłe doświadczenia, z których czerpią pomysły na książki. Czasem to właśnie ich osobiste przeżycia zainspirowały do napisania książki.

1. TreśćW kolejnym kroku, przejdź do opisu fabuły. Napisz, kim jest/są główny bohater/bohaterowie, gdzie rozgrywa się akcja i jaki jest wątek przewodni lub główny problem itp.

W tym punkcje najważniejsze jest to, abyś nie napisał streszczenia książki. Nikt nie byłby zadowolony, gdyby w recenzji przeczytał jak zakończy się książka. Opis powinien zachęcać i delikatnie wprowadzać Czytelnika w świat książki. Należy pisać tak, aby miał on poczucie że zostały mu otworzone pewne drzwi do powieści, ale i tak nadal stoi tylko w progu.

1. Najważniejsze Twoje zdanie. W tym podpunkcie bardzo trudno jest dokładnie napisać, co takiego powinna zawierać recenzja, gdyż to zależy całkowicie od jej autora. Najważniejsze jest, aby pisać szczerze, nie szczędzić książce zarówno pochwał jak i słów konstruktywnej krytyki.

Tu można napisać, co takiego podobało nam się w książce, co nas rozbawiło, wzruszyło, czy autor potrafił nas zaskoczyć i dlaczego. Do jakiej grupy odbiorców jest ona kierowana? Czy była dobrze prowadzona narracja? Jakie były opisy w książce i jeżeli takie jest nasze życzenie swobodnie można napisać coś o wyglądzie okładki czy nawet wielkości kroju pisma. Najważniejsze jest jednak trzymanie się zasady z punktu 3. Mianowicie nie streszczamy książki.  Gdy piszemy nasze spostrzeżenia, staramy się to ująć w taki sposób, aby nie zdradzić najważniejszych informacji dotyczących fabuły.

1. PodsumowanieTu powinno się znaleźć kilka słów dotyczących podsumowania zarówno recenzji jak i książki.

Ta część powinna być stosunkowo krótka, najlepiej, jeżeli w 2-3 zdaniach zsumujesz wrażenie jakie na Tobie zrobiła książka, jednocześnie zachęcając lub zniechęcając do jej przeczytania. Warto też zaznaczyć dla jakiej grupy jest adresowana książka i komu można ją polecić (lub odradzić).

1. DodatkiNie są konieczne, ale wzbogacają tekst. Warto czasem dodać do recenzji jeden lub więcej cytatów z książki, które lepiej niż wiele akapitów przedstawią klimat książki. Opisy, fragmenty dialogów lub złote myśli zawarte w lekturze, mogą pomóc w podjęciu decyzji nad wyborem książki. Kolejnym dodatkiem są nawiązania do innych książek o podobnej tematyce. Warto pokazać w ten sposób czy tematyka jest oryginalna, czy mimo znanego motywu opowiadanie zwiera element świeżości lub po prostu wykazać, że istnieją lepsze historie na podobny temat.
    Informacje na temat wydawnictwa, roku wydania czy numerze ISBN również mogą być pomocne dla poszukujących książki.

(Informacje dotyczące pisania recenzji dostępne też na stronie http://moznaprzeczytac.pl/.

Informacji dotyczących konkursu udziela bibliotekarz.)

Cel konkursu:

• Zachęcenie uczniów naszego gimnazjum do czytania książek.
  • Zareklamowanie konkretnej książki.

Podsumowanie konkursu:

• Recenzje książek należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 28 kwietnia 2017r.
  • Komisja konkursowa nagrodzi najlepszą recenzję książki.
  • Wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymają szóstkę, jako ocenę cząstkową z języka polskiego.
  • Recenzje wyeksponowane będą w gablocie biblioteki szkolnej.

Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie

Bibliotekarz